.

.

czwartek, 6 kwietnia 2017

"Zanim się pojawiłeś"

Znalezione obrazy dla zapytania zanim się pojawiłeś książka


Autor: Jojo Moyes 

Liczba stron: 382 

Liczba rozdziałów: 27

Cytat: "Człowiek ma tylko jedno życie. I właściwie ma obowiązek wykorzystać je najlepiej, jak się da."

Ocena: 6/10 

Fabuła: Jest wiele rzeczy, które wie ekscentryczna dwudziestosześciolatka Lou Clark. Wie, ile kroków dzieli przystanek autobusowy od jej domu. Wie, że lubi pracować w kawiarni Bułka z Masłem i że chyba nie kocha swojego chłopaka Patricka. Lou nie wie jednak, że za chwilę straci pracę i zostanie opiekunką młodego, bogatego bankiera, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat.

Will Traynor wie, że wypadek motocyklowy odebrał mu chęć do życia. Wszystko wydaje mu się teraz błahe i pozbawione kolorów. Wie też, w jaki sposób to przerwać. Nie ma jednak pojęcia, że znajomość z Lou wywróci jego świat do góry nogami i odmieni ich oboje na zawsze.

Parę miesięcy temu za sprawą filmu polską blogosferę oraz booktube ogarnął szał na powieść "Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes. Wszyscy(Poza mną) pokochali historię Willa oraz Lou. 

Książka nie jest zła, jest przeciętna. 

Przeczytałam tę książkę w krótkim czasie. Była wciągająca, ale tylko na jeden/dwa wieczory, ponieważ ta powieść nie jest niczym odkrywczym. 

Pomysł nie jest  oryginalny, ponieważ motyw choroby, kalectwa przewija się w literaturze, w kinematografii od dawna.
Zakończenie może i jest zaskakujące, ale mnie nie z szokowało, ponieważ od początku było wiadome, że są dwa wyjścia z zaistniałej sytuacji. Poza tym, gdy coraz bardziej  brnęłam w fabułę i poznawałam Willa, pojawiło się we mnie takie przeczucie, że on zrobi, co zrobił. 

Akcja powieści Jojo Moyes jest osadzona w małym angielskim miasteczku. Spodziewałam się, że podczas czytania uda mi się odczuć tą angielską prowincje, jednak klimat "Zanim się pojawiłeś" jest w moim mniemaniu trochę bezpłciowy. Autorka próbowała stworzyć sielską atmosferę, ale wyszedł jej lukrowany tort...

Rzeczą godna pochwały jest humor,jaki występuje na kartach "Zanim się pojawiłeś", jednak było go zdecydowanie za mało. 

1/2 

Postacie: Wszyscy bohaterowie są dobrze wykreowani. Nawet ci poboczni, którzy nie odegrali na łamach tej powieści znaczącej roli, jednakowoż są oni schematyczni. 

Will jest typowym zamkniętym sobie, aroganckim, przystojnym, bogatym mężczyzną, która otwiera się, gdy na jego drodze staje "odpowiednia" kobieta. 

Lou szara, stłamszona myszka, która tak naprawdę jest piękna,zdolna, inteligentna i posiada niezliczoną liczbę talentów. Z dołka pozwala jej wyjść "książę na białym koniu". 

Pomimo tego lubię ich. Will i Lou są postaciami, których nie da się nie lubić. Mili, pomocni, cisi - Materiał na dobrych sąsiadów. 

1/2 

Styl pisania: Jojo Moyes pisze w prosty, przyjemny sposób. 
Operuje bogatym językiem. Zgrabnie opisuje uczucia głównych bohaterów  oraz  ich otoczenie. 

Parę razy miała wrażenie, że dialogi są kartonowe. Na szczęście zdarzyło się to tylko parę razy. 

1,5/2 

Oprawa wizualna: Przeważnie nie lubię filmowych okładek,ale tym razem muszę przyznać, że jest ona zdecydowanie lepsza od tej oryginalnej polskiej. 
Jednak nic nie przebije angielskiej. 

2/2 

Podsumowanie: Gdy zabierałam się za tę książkę byłam święcie przekonana, że będzie to jeden wielki gniot.
Nie lubię powieści obyczajowych, romansów oraz poruszania w książkach tematów choroby itp. Więc po zapoznaniu się z tą powieścią byłam mile zaskoczona. 

"Zanim się pojawiłeś" jest książką, która powinna spodobać się osobą, które lubią takie klimaty. Osobą o innym guście nie odradzam lektury, jednak musicie mieć na w uwadze, że możecie się silnie rozczarować. 

1,5/2 
9 komentarzy:

 1. Zamierzam przeczytać ją po angielsku, bo mam nadzieję, że akcja jest wartka, a język prosty.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja lubię powieści obyczajowe i romanse, więc z ogromną przyjemnością i niesamowitymi emocjami pochłaniałam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja pewnie hejtowałabym tę książkę ostro :D Nie planuje, w żadnym razie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sięgając po tę książkę nie czułabym się zawiedziona, bo oczekiwałabym po niej dokładnie tego, o czym piszesz, ale jednak miałabym poczucie, że mogłam czas lepiej spożytkować. Może jest to piękna opowieść, może i dobrze napisana, ale raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślałam, że będzie nieco lepsza. Nie porwała mnie, ale jednak prolog mnie wzruszył.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka, bardzo mi się podobała :D Aczkolwiek drugi tom chyba lepszy ;P

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka jak dla mnie również była przeciętna, drugi tom niestety również :( Mimo wszystko, warto sięgnąć po książkę, choć nie spełniła moich oczekiwań.

  Pozdrawiam,
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Zabrałam się raz do tej powieści, ale po kilku stronach zrezygnowałam. Będę jeszcze robić drugie podejście, bo bardzo chciałabym poznać książkową wersję tej historii :)

  OdpowiedzUsuń